Erbakan Malkoç ile Çıraklıktan Dünyaca Ünlü Tasarım Ustalığına

Kuruluş Yıldönümü
8 Aralık 2016
Genel Kurul Toplantısı
Genel Kurul Toplantısı gerçekleştirildi.
29 Aralık 2016

Gerçek Bir Başarı Öyküsü: ERBAKAN MALKOÇ

21 Aralık 2016 tarihinde Üniversitemiz Rektörlük Konferans Salonunda saat 13.30’da yoğun bir katılımla ezber bozan bir hayat hikayesi, Çıkraklıktan Dünyada Ünlü Tasarım Ustalığına: Erbakan Malkoç eğitim seminerimiz düzenlendi. Erbakan Malkoç Seminerde “Hayallerini gerçeğe dönüştürerek pek çok kişiye ilham verecek başarı öyküsünü ve girişimcinin nasıl olması gerektiğini anlatmaya başladı.

İlk önce ben size bir girişimcinin kim olması gerektiğini ya da bir girişimci nasıl olabiliri anlatayım. Gerçekten girişimci insan sadece Türkiye’de değil dünya insanının arasında çok değerlidir. Girişimci insanın bana göre 3 tanımı var. Birincisi değerli insandır ve üretebilen insandır. İkinci tanımı ise; ürettiğine gerçek anlamda değer katan insandır. Üçüncüsü ise; kattığı değerden mutlu olan ve mutlu edebilen insandır. Benim çok değerli olduğumu önce kendim biliyorum sonra etrafımdaki insanlar biliyor sonra ülkemdeki insanlar biliyor ve en son olarak da dünyadaki insanlar biliyor. Çünkü ben üretebiliyorum. Dünyanın en büyük otomobil üreticilerinin hayal edemedikleri tasarımları, teknolojileri ve işlevsellikleri gerçeğe dönüştürüyorum. Örneğin yük taşımak için ürettikleri kamyonetleri alıyorum teknolojisiyle tasarımıyla tamamen el yapımı yaparak baştan yaratıyor ve aracın kendi fiyatı üzerine 4-5 kat koyarak onlara tekrar satıyorum. Ürettiğime değer katıyorum. Katmış olduğum değerle mutlu oluyorum ve mutlu ediyorum. Ülkem mutlu oluyor. Çünkü ülkemin ekonomisine katkıda bulunuyorum. Gerçek manada girişimcinin hikâyesi budur. Hayalleri gerçeğe dönüştüren ve hayal ötesi tasarımları yapmamdaki yeteneğim ise zanaatımdır.

Zanaatkârın tanımını şöyle tanımlayabilirim; ünlü düşünür Goethe şöyle diyor; sadece elleriyle çalışan insan işçi olur, elleriyle ve kafasıyla çalışan insan iş adamı tüccar olur, usta olur, elleriyle yüreğiyle ve kafasıyla çalışan insan ise zanaatkâr olur. Ben hem girişimciyim hem zanaatkârım. İlkokulumu bitirdikten sonra en büyük hayalim bir tamirhanede çıraklık yapabilmekti çünkü otomobillere hayranlığım vardı. Ben otomobillere dokunduğum zaman ruhumu kaybediyorum. O yüzden de tamirci çıraklığı hayaliyle başlayan ama hayalini artırarak kalfa olan, kalfa olduktan sonra daha da yükselmek için usta olan, usta olduktan sonra ben daha özgür bir ortamda kendi hayallerimi üretebileyim diye 20 metrekare bir atölye kurabilen ve o atölyeyi kurduktan sonra istediği otomobillerde yaptığı değişikliklerle fark yaratabilen insanlara yaptığı farkları gerçek anlamda gösterebilen, o gösterdiği farklarla bir yere kadar mutlu olabilen ama bir yerden sonra bu bana yetmiyor diyerek hedeflerini hayallerini tekrar üst seviyeye taşıyabilen ve ben kişiye özel otomobil üreteceğim diyebilen bir tamirci çırağının hikayesi.

Dizayn Vip markasıyla otomotiv sektörüne yeni bir soluk getiren Malkoç, premium sınıfında yer alan her aracın iç ve dış tasarımını A’dan Z’ye değiştiriyor. Avrupa standartlarında tadilat yapan ve Tip onay belgeli bir şirket olan Dizayn Vip’in araç tasarımları dünyanın en zengin işadamları, sporcuları, siyasetçileri ve sanatçıları tarafından kullanılıyor. 2013’te otomotiv sektörünün global oyuncularından HamannMotorsport ardından da Mansory ile işbirliği anlaşması yapan Dizayn Vip, artık çok daha sıra dışı bir vizyona yatırım yaparak ilerleyecek.

Samimiyetiyle içtenliğiyle vatan sevgisiyle girişimciliğiyle, kararlılığıyla elde ettiği uluslararası başarısını bizlerle paylaştığı ve bizlerde yarattığı farkındalık için Sayın Erbakan Malkoç’a çok teşekkür ederiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir